*** Programista C# - Początek ***

Ciekawe artykuły dotyczące C#

Moderator: xxSlayeRxx

Sponsor

Sponsor

Postprzez Day7 » So lis 03, 2012 2:35 pm

Witam,

W miarę możliwości zaprezentuję jak powinno wyglądać miejsce pracy programisty, jego zasób wiedzy, informacji i konfiguracja środowiska. Ok, inaczej - jak to wygląda u mnie.

Obrazek

**************** LINKI ****************

$ - płatne / zalecana płatna wersja

**************** PIERWSZA INSTRUKCJA ****************

* Zalecam przeczytanie treści głównej zanim przejdziemy do poniższej instrukcji.

1. Instalujemy Visual Studio.
2. Instalujemy rozszerzenia.
3. Instalujemy czcionkę.
4. Wgrywamy pliki konfiguracyjne (nie wiesz jak - wpisz w google rozszerzenie pliku).

Dlaczego nie rozpisuję tych punktów? Zrobisz coś źle - zacznij od nowa - najlepszy sposób, aby doprowadzić miejsce pracy do swojego ideału.

**************** TREŚĆ ****************

Wiele ludzi przychodzących na forum pyta gdzie i jak zacząć programowanie. Sam niestety jestem samoukiem, więc niekoniecznie moja metodologia jest prawidłowa, jednak dla mnie na tyle skuteczna, że postaram się podzielić swoim dobytkiem. Uprzedzam, że może być długo i nudnie, ale to jedna z przeszkód na drodze programisty - musimy być uzbrojeni w cierpliwość. Niemalże bez przerwy jesteśmy postawieni przed długimi, monotonnymi zadaniami. Cały tekst niewiele ma wspólnego z programowaniem, ale za to o czym mówię ma duży wpływ na efekt nauki.

Podstawą programowania jest znajomość języka angielskiego. Spalić osobników innego zdania. Ta wiedza nam ułatwia niesamowicie całą dziedzinę. Wszelkie operacje, zadania w pewnym momencie nasuwają się tak naprawdę po przez logiczne myślenie i angielskie nazewnictwo. Dodatkowo wiedza na temat programowania jest obszerniejsza w Google jeżeli stosujemy angielskie zwroty. To jest dobry moment, by przyzwyczaić się do faktu, że na wszystkie pytania szukamy odpowiedzi w wyszukiwarkach. Dobry programista nie spier*#@a (za przeproszeniem) na forum z każdym zapytaniem tylko szuka odpowiedzi już zawartych w internecie.

Zauważyłeś bzdurne linki na początku tematu jak muzyka, czcionka? Wbrew pozorom takie szczegóły mają kluczowe znaczenie, kwestia koncentracji i konstruktywnego myślenia. Zaznaczam, że opieram tą tezę o swoje doświadczenie. Podkłady muzyczne, porządek w miejscu pracy, aktywność fizyczna, opanowanie, spokój mają ogromy wpływ na efekt naszych prac. Szczerze mówiąc w trakcie pisania tematu nie miałem pełnej uwagi z powodu małego bałaganu w pokoju, więc musiałem to zgarnąć by w pełni przedstawić to co chcę przekazać. Aktywność fizyczna poprawia krążenie co przekłada się na koncentrację. Muzyka pozwala wygłuszyć/wytłumić otoczenie. Otwieramy okno, dotleniamy organizm. Masz dziewczynę/chłopaka - jesteś w dupie. Spory o brak czasu Ci nie pomogą. Musisz godzić jedno z drugim co jest zajebiście męczące - chciałeś - dźwigaj ciężar.

W tym momencie jeżeli szukasz wiedzy tylko na potrzeby studiów, pracy. Moja krótka, prosta rada - wypier*#@aj. Programowanie to pasja, która bez większych motywacji nie ma szans. To są miesiące powolnej ale efektywnej nauki, gdzie masa czynników określa tempo przyswajanej wiedzy. Napotkasz problem, będziesz go drążył, aż w pełni zrozumiesz temat - zajebiście. Porzucisz go? Wypier*#@aj. Chcesz zadać pytanie? Wypier*#@aj. Masz rozwolnienie? Tym bardziej wypier*#@aj. Gównem kodu nie ukręcisz.

Przedstawię rzeczy, o których wiedza jest niezbędna i odsyłam do Google:
- Operator (operator)
- Klasa (class)
- Konstruktor (constructor)
- Destruktor (destructor, C# - finalizer)
- Wskaźnik (pointer)
- Referencja (reference)
- Modyfikator (modifier)

Bez znajomości powyższych terminów nie należy drążyć tematu programowania. To jest tak naprawdę jedna z niewielu rzeczy, których należy się nauczyć. Reszta jak już mówiłem będzie nasuwać się sama w rozwiązaniach naszych problemów.

Zasady pisania kodu (kolejno):
1. Czytelność.
2. Funkcjonalność.
3. Wydajność.

O co chodzi dokładnie? Piszemy zachowując czytelność. Piszemy by osiągnąć funkcjonalność. Na koniec na ile to możliwe poprawiamy wydajność kodu. Osobiście nie zawsze trzymam się tej reguły. Nienawidzę oprogramowania w którym systemy wymagają kolosalnych serwerów bazodanowych, a ewidentnie na ludzką logikę tak być nie powinno. Jeżeli w firmie pracuje system sprzedaży, gdzie wyszukiwanie dokumentu trwa dłużej niż kilka sekund to niemal na 100% winny jest programista danego systemu. Zawszę będę kładł nacisk na jakość kodu/programu, aby nie tracił na wydajności. Jeżeli znajdzie się ktoś odważny na tyle by bronić się w tej kwestii - proszę - wypier*#@ać. Nie toleruję tego typu zachowań. Rozumiem projekty, w których problem nie jest wart nakładu pracy, ale żeby "potężny" system informatyczny wymagał np. 10x tyle niż zakłada jego funkcjonalność? Wstyd na całej linii.

Jak wygląda nauka samego programowania? Do tej pory powinieneś wiedzieć. Co chciałbyś zrobić? Zamiast mi mówić, zapytaj Google jak to osiągnąć. Za trudne? Znajdź coś prostszego. To cała filozofia. Najprościej napisałbym, by nie zawracać głowę tylko szukać w Google. Nikt nie rzuca takich rad na złość, to jest dla nas (obeznanych w temacie) proste jak konstrukcja cepa. My nikogo nie pytamy bo większy efekt mamy poprzez wykorzystanie Google - sami się dokształcamy. Nie lepiej tak? Pewnie, że nie jeżeli nie zależy nam na nauce.

O zachowaniu czytelności, czy stylu pisania kodu - odsyłam do załączonych dokumentów PDF. Nie zgadzam się ze wszystkimi treściami, ale jak każdy mam prawo do stosowania indywidualnych zasad, które są dla mnie wygodniejsze/łatwiejsze/wydajniejsze. Krótko ujmując - jestem poje&#@y, co przekłada się na sposób w jaki podchodzę do programowania.
Day7
Member

Re: *** Programista C# - Początek ***

Postprzez xxSlayeRxx » So lis 03, 2012 7:40 pm

Ładny artykuł, brawo.

Day7 napisał(a):Dobry programista nie spier*#@a (za przeproszeniem) na forum z każdym zapytaniem tylko szuka odpowiedzi już zawartych w internecie.

Tym mnie rozwaliłeś :D W pełni popieram, zwłaszcza, że 99,9% problemów jest rozwiązane.

Nie zgodzę się jedynie do programów/pluginów.

Niekoniecznie VS 2010... to zależy od zastosowania:
2008 - windows mobile apps
2012 - metro style apps (win 8)
2010 - cala reszta (jest lepszy od 2008 i dluzej na rynku niz 2012 - wiecej pracodawcow bedzie mialo go)

Co do pluginow
-Alternatywa dla R# jest Code Rush - gdy ktos nie dotykal R# (nie jest przyzwyczajony), moze brac CodeRush wydaje mi się przystępniejszy na początek (chociaz ja bez R# zyc nie moge :D)
- Jakis zintegrowany klient kontroli wersjii (np. SVN)
-NuGet - czasami pakiety (biblioteki) sa dolaczane przez niego, w sumie jest to wygodniejszy sposob niz sciaganie na dysk :D
-visual studio achievements - zdobywaj odznaki programujac (fajnie jest po ciezkiej pracy nagle dostac taka odznake :D)
-productivity power tools - to mam tylko z jednego powodu - dodawanie referencji :D jest o niebo lepsze niz standardowe (a poza tym dodatek ma pare fajnych funkcji)

Co do Theme Editor mam ale nie uzywam... denerwuje sie jak mam ciemnego vsa i biale tlo przy slution explorerze

Nie zgadzam sie tez troche z tekstem o konwencji nazewnictwa (ale uwazam ze to zalezy od czlowieka, niech robi tak jak mu wygodniej)
Wole miec "{" w nowej linijce np.
if (costam)
{
zamiast if (costam) {

oraz zawsze dawac "{ }" z 2 powodow:
- czasami istnieje koniecznosc dopisania kolejnej linijki do wywolania
- VS sam mi podpowiada ze snippetow ze tak ma byc :D (czy tam R# z live templates), wiec latwiej mi tak pisac

Jeszcze pytanie na koniec:
Ta pragmata pro obsluguje polskie znaki?
xxSlayeRxx
Member

Postprzez Day7 » So lis 03, 2012 8:07 pm

Ale żeś najebał emot. Ta, czcionka ma PL znaki, szukaj na TPB.

Klamrowanie też mi pasuje standardowe.

Wskazałem VS 2010 bo mój plik konfiguracyjny jest pod ten VS. Tam wszystko pięknie ustawione wg. ogólnych zasad.
Day7
Member

Postprzez Pawel85 » So lis 03, 2012 8:17 pm

xxSlayeRxx napisał(a):
Co do Theme Editor mam ale nie uzywam... denerwuje sie jak mam ciemnego vsa i biale tlo przy slution explorerze

Ja tam wolę gotowe motywy.

BTW: Ciemne tło mniej męczy oczy, czuć to po 8 lub więcej godzinach pracy na białym tle.
Piszę programy na zlecenie (C#,MSSQL), kontakt: zlecenia@ymail.com
Pawel85
Member

Postprzez xxSlayeRxx » So lis 03, 2012 8:37 pm

tak, tez mam ciemne tlo edytora, ale jakbym sie nie staral tlo pod solution explorer mam zawsze biale, niepasujace do niczego i to mnie denerwuje
xxSlayeRxx
Member

Postprzez Day7 » So lis 03, 2012 9:27 pm

Wyłącz, albo przerzuć się na inny nawigator.

http://visualstudiogallery.msdn.microso ... 9985b663ed
Day7
Member

Postprzez xxSlayeRxx » N lis 04, 2012 3:28 pm

thx, zobacze jak bede mial chwilke
xxSlayeRxx
Member

Sponsors

Sponsor

Powrót do Artykuły