Kalkulator w C#

Własne projekty oraz implementacje.

Moderator: xxSlayeRxx

Kalkulator w C#

Sponsor

Sponsor

Kalkulator w C#

Postprzez DariuszR » Śr gru 18, 2013 3:17 pm

Postanowiłem przedstawić kolejny z moich projektów, tym razem jest to kalkulator podobny do standardowego kalkulatora Windows. Projekt opiera się o zastosowanie wzorca MVC. Są też testy jednostkowe. Wersja którą tu przedstawiam wykonuje podstawowe obliczenia: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Ma także dodawanie, odejmowanie, wpisywanie do pamięci. Program jest w załączniku i jest na licencji GNU GPL v. 2.

W miarę jak rozbuduję program do przedstawię bardziej rozbudowany program w kolejnym poście. Zamierzam napisać profesjonalny kalkulator naukowy z wieloma funkcjami a także z obsługą liczb zespolonych i nawiasów.

Życzę miłej zabawy :P
Załączniki
calc.zip
Kod źródłowy kalkulatora w C# dla SharpDevelop 3.2 i .NET 3.5
(110.56 KiB) Pobrane 1000 razy
DariuszR
Member

Re: Kalkulator w C#

Postprzez DariuszR » Pt gru 20, 2013 3:04 pm

W załączniku rozszerzona przeze mnie wersja kalkulatora która liczy najważniejsze funkcje i ma możliwość wykonywania operacji na liczbach zespolonych.

U góry z lewej są 3 niebiesko-zielone przyciski:

2ndF - alternatywne funkcje (przyciski funkcji obliczają dwie funkcje)
hyp - możliwość obliczania funkcji hiperbolicznych
CPLX - obliczenia na liczbach zespolonych.

Mała instrukcja co do działań na liczbach zespolonych, nie będę tłumaczył działania na liczbach rzeczywistych ponieważ działanie kalkulatora każdy powinien znać :)

Dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie liczb zespolonych (kliknąć CPLX)

(a + ib) + (c + id) = x + iy

np. (2+i5) + (1+i2) =

a więc klikamy klawisze w następującej kolejności (każda litera i cyfra niżej odpowiada kliknięciu na odpowiedni przycisk):

2 a 5 b + 1 a 2 b =

I po kliknięciu = wynik sprawdzamy klikając na a (re z liczby zespolonej) i b (im z liczby zespolonej)

wyjdzie: re = 3, im = 7

Po kliknięciu 2ndF jest możliwość obliczania modułu i kąta fi, przyjmując zapis liczby zespolonej w postaci z = R * exp(j * fi) . Istnieje możliwość powrotu do postaci kanonicznej używając tych samych przycisków a i b klikając przedtem" 1stF (zniknie 2ndF z wyświetlacza).

Jako że wszystko opiera się o wzorzec MVC stworzenie takiego kalkulatora wydaje się być sprawą prostą, napisałem to tylko dla zabawy ale może komuś się przyda :)
Załączniki
calc_scientific.zip
Rozszerzona wersja kalkulatora, NET 3.5, SharpDevelop 3.2
(125.01 KiB) Pobrane 568 razy
DariuszR
Member

Postprzez malymakar » Pt gru 20, 2013 3:59 pm

Brakuje mi tu w wyświetlaniu symbolu jakiego używamy aktualnie w działaniu, przykładowo wciskam 5, później "razy" (*) i nadal mam samą piątkę, dopiero po wciśnięciu "równa się" (=) dostajemy od razu wynik. Przy dłuższych działaniach można sie lekko zamotać...
Do tego może jeszcze jakaś historia obliczeń? Ale ogólnie fajna appka, jak najbardziej na plus.
malymakar
Member

Postprzez DariuszR » Pt gru 20, 2013 4:19 pm

Bo to działa dokładnie tak samo jak standardowy Windowsowy kalkulator :) Postawiłem sobie taki cel ale generalnie nie chodziło mi o jakieś bezsensowne kopiowanie czegoś co już Windows oferuje w standardzie tylko chciałem zmierzyć się z wzorcem MVC. I z tego co się przekonałem (a kiedyś pisałem dokładnie taki sam kalkulator tylko że bez tego wzorca projektowego) jest o wiele prościej. :)

Można by to zrobić inaczej tzn. zrobić jakiś parser wyrażeń z nawiasami, prawdę mówiąc co do tego to wszystko sprowadza się do jakiejś biblioteki open source którą zresztą nietrudno znaleźć. Alternatywnie jak napiszę taki alternatywny kalkulator to go tu przedstawię.
DariuszR
Member

Postprzez Pletras » Pt lis 06, 2015 12:02 pm

Fajna opcja. Można by go tylko trochę rozbudować o dodatkowe funkcje jak na przykład konwerter jednostek.
Hello!
Pletras
New member

Sponsors

Sponsor

Powrót do Projekty i kody źródłowe